instagram اینستاگرام
02637313385 09121156805

قلیان برازجانی

قلیان برازجانی

قلیان برازجانی چیست؟

در بین طرفداران قلیان معمولا تنباکو های میوه ای و به اصطلاح تنباکوی خیس رایج است . اگر به یک سفره خانه بروید به راحتی می توانید یک قلیان میوه ای یا با سایر اسانس های نعناع ، آدامس و از این قبیل طعم ها را سفارش دهید . اما در شهر هایی مانند تهران قلیان برازجانی یا خوانساری ، کمی ناشناخته است . در این مقاله قصد داریم مقایسه ای بین تنباکوهای میوه ای و تنباکو های برازجان داشته باشیم .

در حقیقت تنباکوهای برازجان نوعی گیاه بصورت چوب هستند که در قلیان سوخته می شوند . تنباکو های خوانسار با انواع برازجانی تنها تفاوت اندکی دارند اما هر دو از یک نوع گیاه هستند . نوع برازجانی آن کمی مرغوب تر و البته گرانتر است . تفاوت کیفیت این دو تنباکو به زمینی که در آن کشت شده و آب و هوا بستگی زیادی دارد .

تنباکو برازجان

برای دود کردن تنباکوی خوانسار یا برازجان به قلیون مخصوص آن نیاز است . البته امکان استفاده از قلیان میوه ای نیز وجود دارد ولی کیفیت طعم و دود حاصله تقلیل می یابد . قلیان های برازجان در واقع نوع اصیل قلیون ها هستند و در گذشته اکثر قلیان ها از این نوع بودند . قلیان برازجان از سفال ساخته شده و بجای شلنگ ، از نی چوبی کشیده می شوند . در شهر های جنوبی ، قبل از چاق کردن قلیان چوب ، کوزه ی آن را برای مدتی در آب قرار می دهند تا خنک شود .

تفاوت دود و طعم قلیون خوانسار با قلیان میوه ای

دود حاصل کشیدن در قلیان برازجان یا خوانسار کمتر از قلیان میوه ای می باشد اما به اصطلاح سنگین تر بوده و گیرایی بیشتری دارد . بطوری که اگر برای اولین بار به این قلیون لب بزنید ممکن است احساس سرگیجه کنید . همچنین در این نوع تنباکو ، مزه ی فانتزی ناشی از اسانس وجود ندارد پس در حقیقت آنچه دود می کنید حاصل از چوب تنباکوی خالص است . طعم این چوب کمی تلخ و مانند دود سیگار است .

قلیان برازجانی

آماده سازی قلیان برازجان

آماده سازی قلیون چوب یا به اصطلاح چاق کردن آن کمی دشوار تر از قلیان میوه ایست . به دو روش نیمه تر و کاملا تر می توان از تنباکوی برازجان استفاده کرد .برای آماده سازی تنباکوی تر ابتدا باید آنرا در حدود نیم روز خیس کرده و سپس در سری قلیان قرار دهید . نسبت به قلیون میوه ای می بایست میزان تنباکوی بیشتری بارگذاری کنید ؛ برای تهیه یک تنباکوی نیمه تر ، بجای خیساندن تنباکو آن را زیر شیر آب گرفته و اجازه می دهیم تا کاملا خیس شود سپس با فشردن آب اضافی آن را می گیریم .

در تنباکوی برازجان یا خوانسار نیازی به استفاده از فویل یا زرورق نیست ؛ علت نم دار کردن تنباکو نیز همین موضوع است . توجه داشته باشید اگر تنباکو بیش از حد خیس باشد ، ذغال ها سرد می شود و اگر نم کافی نداشته باشد ، دود غلیظ و آزار دهنده ای تولید می شود .تنباکو ها را در سری قلیان ریخته و سپس ذغال گداخته را مستقیما روی تنباکو قرار می دهیم . البته باید اعتراف کنیم که این کار باید با آزمون و خطای بسیار انجام شود تا دود با کیفیت و سالم حاصل شود . معمولا اهالی بومی بوشهر بسیار استادانه قلیان خوانسار یا برازجان را به دود می اندازند .

قلیان برازجانی

ضرر قلیان میوه ای بیشتر است یا قلیون برازجان؟

البته که وارد شدن هر نوع دود به ریه ها برابر است با آسیب به بافت های تنفسی اما در این مقاله قصد نصیحت یا توصیه های پزشکی نداریم ؛ اگر بخواهیم بین دو نوع قلیان میوه ای و چوبی (تنباکوی چوب خوانسار و برازجان) مقایسه از از لحاظ ضرر آن داشته باشیم باید بگوییم که قلیان برازجان سالم تر است !

تنباکو های میوه ای دارای مقدار زیادی اسانس های شیمیایی برای خوش طعم شدن و دود دهی بالاتر هستند که همین موضوع باعث می شود ضرر و زیان بیشتری نسبت به تنباکوی برازجان به ریه های شما وارد کنند . اما برعکس ، تنباکوی چوب یک گیاه ساده است  و همانطور که گفتیم دود کمتری نیز تولید می کند . پس به راحتی می توان نتیجه گرفت که قلیون برازجان کم زیان تر است .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *