instagram اینستاگرام
02637313386 - 09121156805

زغال خودسوز

زغال خودسوز

زغال خودسوز چیست؟

زغال فشرده کاربرد های متعددی دارد، که یکی از آن ها پخت و پز است. در واقع زغال کبابی باید دارای ویژگی هایی باشد تا بتواند برای پخت و پز استفاده شود و طعم خوبی برای غذای کبابی شده ایجاد کند. زغال خودسوز ، نوعی از زغال فشرده است که برای پخت و پز و تهیه کباب استفاده می شود، و با ویژگی هایی که دارد، نوع مناسبی برای این مصرف است.

زغال خودسوز در واقع همان زغال فشرده است، اما برای تولید آن باید روش هایی استفاده شود تا آن را مناسب پخت و پز کند.

 

ویژگی های زغال خودسوز چیست و چرا برای پخت و پز مناسب است؟

زغالی که برای کباب و پخت و پز استفاده می شود، باید طعم غذا را تغییر ندهد و موجب بو گرفتن و بد طعم شدن آن نشود.

زغال خود سوز فاقد بو و دود است، تا کباب بو به خود نگیرد. از سوی دیگر ، نیازی به باد زدن ندارد و به میزان زیادی بدون روشن میماند. با استفاده کردن از زغال خودسوز ، تنها با روشن کردن آن ، زغال روشن می ماند و غذا روی آن طبخ می شود.

 

روش تولید زغال فشرده خودسوز چگونه است؟

هدف از ساخت زغال خودسوز ، این است که ماندگاری بیشتری از زغال های معمولی دارد ، و بو و دود نیز ایجاد نمی کند.

در فرآیند سوختن یک ماده سوختنی، اکسیژن نقش مهمی دارد و سبب آتش گیری می شود. اگر اکسیژن وجود نداشته باشد ماده سوختنی خاموش می شود، اما اگر اکسیژن بیشتری وجود داشته باشد، آتش شدید تر شده و بهتر می سوزد.

بنابراین ، برای تهیه زغال خودسوز ، نیاز است تا اکسیژن هرچه بیشتر جذب شود تا آتش و شعله ماندگار تر و بیشتری وجود داشته باشد.

بدین منظور ، در فرآیند ساخت زغال خودسوز آن را هیدروژن گیری کرده ، و اکسیژن را هم خارج می کنند. به این ترتیب زغالی که تولید شده به شدت تمایل به جذب اکسیژن دارد، و با جرقه اولیه ای که برای روشن کردن آن صرف می شود، اکسیژن را از محیط جذب می کند، و شروع به سوختن می کند. به این صورت زغال خود به خود به مدت طولانی تر می سوزد.

 

آیا زغال خودسوز ضرری دارد؟

با این تعریف از زغال خودسوز که به صورت ماندگار تری می سوزد، ممکن است برخی تصور کنند که در ساخت آن از مواد شیمیایی استفاده شده و مضر است.

اما این تصور اشتباه است، با توجه به توضیحی که درباره ی روند تولید زغال خودسوز توضیح داده شد، هیچ ماده شیمیایی دیگری در آن استفاده نمی شود ، و تنها از ترفندی برای آن استفاده شده و ضرری ندارد.

البته ممکن است برخی افراد سودجو ، زغال معمولی را با افزودن برخی مواد شیمیایی به نام زغال خودسوز به فروش برساند که این زغال می تواند مضر باشد .

اما زغالی که با کیفیت خوب ساخته شده باشد، بدون آسیب و ضرری برای پخت و پز مناسب است.

 

مزایای زغال خودسوز

  • به سرعت و با یک جرقه روشن می شود
  • نیازی به آتش زا و سوخت ندارد
  • سوختن آن ماندگار تر است ، بنابراین برای کباب و پخت و پز مناسب است
  • خاکستر ایجاد نمی کند
  • بدون بو و گاز است
  • دود تولید نمی کند
  • از نظر اقتصادی ، به صرفه تر است

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *