instagram اینستاگرام
02637313385 09121156805

انواع قلیان | قیمت انواع قلیان

انواع قلیان

انواع قلیان

نارگیله یا همان قلیان، وسیله‌ای است برای کشیدن تنباکو که در آسیای مرکزی، خاور میانه و در نواحی شمال آفریقا رایج می باشد. با توجه به اطلاعات موجود، قلیان از کشور ایران به دیگر کشورهای جهان اعم از مصر و هندوستان وارد شده است. البته انواع قلیان در تمام نقاط جهان وجود دارد که به توضیح برخی از آنها می پردازیم.

اجزای قلیان

این وسیله یعنی قلیان متشکل از چند بخش می باشد که در زیر بیان شده‌ است.

  • آتشدان یا سرقلیان، جای زغال و تنباکو
  • تنه که جنس آن می‌تواند از فلز یا چوب باشد.
  • کوزه یا مخزن آب که می‌تواند به شکل های مختلف باشد و جنس آن  سفالی، فلزی، کریستالی، شیشه ای یا برنجی می باشد.
  • بادگیر
  • میلاب
  • آب و تنباکو
  • شلنگ

انواع قلیان برنجی

همانطور که از نامش پیداست جنس این نوع قلیان از برنز یا برنج می باشد. در بعضی از انواع آن کنده کاری های بسیار زیبایی انجام شده که حکایت از هنر اصیل ایرانی و جزء صنایع دستی می باشد.

البته بسته به کار دست و هنری که روی این نوع قلیان ها انجام می شود، قیمت ها متفاوت است و در کل در زمره ی قلیان های گران به حساب می آید.

انواع قلیان

 قلیون عربی

قلیان عرب ها متفاوت با قلیان های نوع دیگر می باشد زیرا در قلیان عربی دو نوع قپه وجود دارد و همچنین در میان لوازم آن، یخدان نیز به چشم می خورد.

قلیان چوبی

جنس این نوع قلیان، هم تنه و هم اجزای دیگر آن از چوب است . این وسیله مانند نوع برنجی آن، در صنایع دستی به شکل های بسیار زیبا و نفیس ساخته می شود. هنری که در این نوع قلیان استفاده می شود هنر خاتم کاری اصفهان است. قیمت این نوع قلیان نیز گران می باشد.

انواع قلیان شیشه ای یا کریستالی

قلیان کریستالی، تمام اجزای آن از جنس شیشه و کریستال است که به شکل های گوناگون و رنگ های متنوع ساخته می شوند. با توجه به جنس و شکل شان قیمت های متفاوتی نیز دارند.

قلیون فانتزی

این قلیان ها اشکال مختلفی دارند که در اصطلاح عموم به نوع فانتزی معروف هستند. شاید در بعضی موارد از نظر قیمت، مناسب یا گران نیز باشند.

قیمت انواع قلیان

قلیان ها براساس جنس بکار رفته و کار دست انجام شده بر روی آنها قیمت گذاری می شوند. ارزش هر کدام بسته به نوع آنها چه از نظر کیفیت ساخت و هنر صنایع دستی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *