instagram اینستاگرام
0912 100 69 64

خط تولید زغال فشرده در پاکدشت

معرفی شهر پاکدشت

در جنوب شرقی استان تهران،شهری بنام پاکدشت قرار دارد .در گذشته نام این شهر پلشت اباد بوده و امروزه نیز به مامازند معروف میباشد.این شهر از کنار هم قرار گرفتن چندین روستا و شهرتشکیل شده است وتعدادی از روستاهای پاکدشت شامل افرین،زواره بید،جی تو،ارمبو وحصارامیر،پارچین،فردیس،قوهه یا کوهک،پاکدشت میباشند.

جمعیت منطقه پاکدشت

طبق امار جمعیت سال۱۳۹۵ تعداد جمعیت شهر پاکدشت برابر با۳۵۰۹۶۶نفر بوده است که به عنوان منطقه پر مهاجر شناخته شده است. به دلیل سکونت عشایر مختلف در این منطقه،مردم پاکدشت با لهجه های متفاوتی سخن میگویند اما به طور کلی زبان اصلی سخن انها فارسی میباشد.

عشایر منطقه پاکدشت

گروه های عشایری زیادی به این منطقه کوچ کرده اند که به معرفی انها میپردازیم:

چگنیها،پازوکیها،کردها،قاجارها،قراچولها، عربها،کردبچه ها،سیاه منصوریها، عشایر لر که معروف به هداونها هستند  وبوربورها.

 اب و هوا وکشاورزی منطقه پاکدشت

اب و هوای پاکدشت  گرم و نیمه خشک و شمال منطقه  و ارتفاعات ان  معتدل است .شهر پاکدشت به دلیل حاصل خیزی خاک وابیاری زمینهای زراعی توسط  رودخانه جاجرود در این منطقه ،ازصنعت کشاورزی و صادرات خوبی برخوردار است.این منطقه به تولیدات گل و گیاهان زینتی و سبزیجات مشغول است و به عنوان پایتخت گل و گیاه شناخته شده است.

 

اثار تاریخی و مناطق گردشگری پاکدشت

اب انبار  حیدر اباد که در روستای حیدر اباد واقع شده وبسیار دیدنی میباشد،امامزاده سید جلیل که در جنوب روتای فیلستان قرار دارد، اثریخچال یبیر داغلان که در روستای یبیر و داغلان قرار دارد،تپه وقلعه محمودابادکه از اثارباستانی که قدمت ان به دوران پیش از میلاد باز میگردد،کاروانسرای خاتون اباد که در دوران قاجار به دست مرحوم حاج ملاعلی کنی ساخته شد،

عمارت ناصریه یا کاخ ناصرالدین میرزا که به نوادگان مظفرالدین شاه قاجار تعلق دارد،روستای توچال ،منطقه تاریخی یورد بولاغ توچال،امامزاده عون،امامزاده محمد،قلعه ترپاق،کاروانسرای کبود گنبد و پل قدیمی روستای جیتو.

قومیت و دین مردم پاکدشت

در منطقه پاکدشت قومیتهایی مانند لر،فارس،ترک وکرد زندگی میکنند و هر کدام از این گروه های مختلف اداب و رسوم مخصوص به خود را دارند. با ورود اسلام ،مذهب شیعه در این منطقه شکل گرفت و تاکنون ادامه دارد.

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *