instagram اینستاگرام
0912 100 69 64

خط تولید زغال فشرده در ورامین

معرفی شهر ورامین

در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی تهران ،شهرستان ورامین قرار دارد که  یکی از شهرستانهای استان تهران محسوب میشود. بر اساس امارسال  ۹۵،تعداد جمعیت این شهر برابر با  ۲۲۵،۶۲۸ نفر بوده است.علاوه بر شهرستان ورامین ،

چند منطقه دیگر مانند پاکدشت،پیشوا و قرچک، عضو شهرستان ورامین بوده اند ودر حال حاضر از این منطقه جدا و مستقل شده اند.

اب و هوای منطقه ورامین

شهر ورامین به دلیل وجود بادهای محلی ،دارای تابستانهای بسیار گرم و همچنین زمستانی بسیار سرد و پر سوز است.هوای این منطقه در فصل بهار و پاییز معتدل و مرطوب نیز میباشد.

مذهب و دین شهر ورامین

با اندک اطلاعاتی از قبل اسلام درباره ی شهر ورامین و همچمین وجود تعداد زیادی قلعه که (گبری) نام داشتند، میتوان گفت که مردم این منطقه زرتشتی بوده اند.اما با گذشت زمان و پس از اسلام دین ومذهب انها تغیر یافته و به عنوان منطقه ی قوی

شیعه نشین محسوب میشود  و هم اکنون تعداد زیادی ازمردم ورامین  شیعه دوازده امامی میباشند و برخی دیگر که در شهر خورین سکونت دارند،علی اللهی  هستند.

قومیت و زبان مردم ورامین

با گذشت زمان  قومیت های زیادی مانند  تاجیک ها ، کردها ، الیکایی ها ،عربها، شاهسون ها، لرها ،ترکها ،ترکمن ها وبلوچ ها به این منطقه سفر کرده و در این شهر مستقر شده اند و هم اکنون مردم بومی  ورامین به زبان پارسی و لهجه مخصوص صحبت  میکنند.

اداب و رسوم مردم ورامین

از اداب معروف ساکنین ورامین به عید نوروز اشاره میکنیم. درزمانهای گذشته مردم  ورامین جشن نوروز رابسیار دوست داشتند و از ان استقبال میکردندو  منزل های خود نظافت کرده و به تعمیر ان میپرداختند.انهادر شب عید سبزی پلوی مخصوص طبخ میکردند  و انرا با غذاهایی مثل ماهی و..سرو میکردند.برخی ازاین سبزیهای بیابانی مانند:ترشک وزلف عروسک،غاری یاقی وسلیمک و … بود.

 شیرینی وغذاهای معروف شهر ورامین

برخی از شیرینی های ورامین مانند:یوخه،میان پر،توتک،نان کسمه ،نان پنجره ای هستند  که  برخی از بانوان این منطقه در منزل خود انها را تهیه کرده و درامد زایی میکنند و همچنین از غذاهای سنتی این منطقه میتوان به تهچین،اش گوجه،اشکنه، شیش انداز و….اشاره کرد.

یکی از مناطق مهم کاشت گوجه فرنگی ،ورامین میباشد.مردم این شهرستان از گوجه فرنگی بسیار استقبال میکنند و در غذاهای سنتی خود از ان استفاده فراوانی دارند.

معرفی فرهنگ و هنروقالی بافی ورامین

در طول تاریخ هنرهایی از قبیل اجرکاری،کاشیکاری،هنرهای تزئینی،گچبری،شعر و شاعری ،معماری،خوشنویسی،فقه و کلام و سیاست،عرفان و فلسفه در فرهنگ شهر ورامین به چشم میخورد وهمچنین فرش ورامین از مهمترین صنایع دستی این منطقه بشمار میرود و از استحکام بالایی برخوردار است وهمچنین  ازمعروفترین و مشهورترین  طرح و نقشه های جهانی در ان استفاده شده است.

معروفترین اثرها و بناهای تاریخی ورامین

امامزاده شاه حسین  در درشمال ورامین ،امامزاده یحیی  در محله ی کهنه گل و جنوب شرقی ورامین ،بقعه کوکب الدین در غرب شهر ورامین ،ارامگاه امامزاده  حسین رضا که به دوران تیموریان بازمیگردد،امامزاده بی بی سکینه که در خیابان سکینه بانو واقع شده و مربوط به دوران ۷یا۸ هجری قمری میباشد،

مسجد جامع ورامین که به دوره سلطان محمد خدابنده و پسرش و دوران ایلخانی تعلق دارد.برج علاءالدوله که به سید فخرالدین حسن علاءالدوله ودین تعلق داشته است و همچنین پیدایش گورستان تاریخی در مسیر حفاری های شرکت اب و فاضلاب از اثار تاریخی شهر ورامین میباشند.

صنایع مهم ورامین

از صنایع معروف این شهرستان به معرفی کشاورزی،کارخانه قند و روغن کشی میپردازیم.

این منطقه به دلیل وجود خاک حاصلخیز و مناسب جهت کشت ، یکی از مهم ترین مناطق کشاورزی بشمار می اید.کشاورزی در این منطقه بسیار رواج دارد ومحصولات بسیاری مانند:طالبی،گندم،انگور ،جو،گوجه فرنگی،بادمجان،پسته و اناردر این منطقه تولید  و بفروش میرسند.

اولین کارخانه قند ایران و خاورمیانه که در میراث فرهنگی به عنوان اثار ملی  ثبت شده است،کارخانه قند ورامین است که  به دست نیکلای مارکف احداث شد.

اولین روغن نباتی جامد ایران در کارخانه ی روغن کشی ورامین تولید شد که درسال ۱۳۱۷ ساخته شده بود.

صنایع دستی ورامین

برخی از فعالیتهای مهم  و سنتی این منطقه مانند سفالگری و مصنوعات سنگی و شیشه گری هستند و همچنین منبت کاری ،معرق و سبدبافی در این منطقه بسیار رواج دارد و از صنایع دستی این منطقه محسوب میشود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *